PORTAL PAsiekI michałów
  • Strona główna
  • Nasza działalność
  • Czytelnia
  • Porady
  • Publikacje
  • Oferta szkoleniowo-dydaktyczna
  • Kalendarium i organizacja wydarzeń
  • Forum
  • Galeria
  • Polecani i sprawdzeni
  • Kontakt z nami

Pragnę wyrazić olbrzymie podziękowania Autorowi za rozbudowywanie strony i bardzo ciekawe artykuły. Administrator

ABC wiosennego rozwoju

        Wiosna jest okresem upragnionym dla pszczelarza, każdy z nas nie może doczekać się kiedy zobaczy jak rodziny dokonują oblotu i intensywnie bierze się do roboty  ale wiosną napotkamy na wiele problemów ale także sami chcemy przyspieszyć rozwój rodzin pszczelich aby jak najszybciej rodzina osiągnął szczyt swoich możliwości.
Problemy jakie możemy spotkać to biegunka  czy też małe zapasy dlatego powinniśmy mieć przygotowane zapasowe ramki z pokarmem w magazynku . Ważne! Nie zaglądamy podczas pierwszego oblotu bo po wyczerpującej zimie pszczoły dążą do opróżnienia jelita z kału  a wgląd zakłuci harmonię oblotu oraz nadmiernie wychłodzi gniazdo.
Po oblocie  powinniśmy zadbać o dobre ocieplenie gniazd ( ocieplenie górne maty słomiane)  oraz powinniśmy zapewnić źródło wody gdyż gdy matki będą czerwić woda będzie niezbędna do wychowu czerwiu.

Poddać ciasto czy nie?
Otóż powinniśmy mieć na uwadze siłę rodziny, w słabych czy nawet w średnich  nie polecam poddawania ciasta wbrew pozorom to zaszkodzi im niżeli przyspieszy rozwój. Czym słąbsza rodzina tym mniejsza liczebność pszczół zdolnych do produkcji mleczka a właśnie to decyduje o możliwościach wychowu czerwiu, w przypadku zastosowania ciasta sprawi ,że przy przetwarzaniu ciasta może zmniejszyć się liczba karmicielek  co wpłynie negatywnie na rozwój. Powinniśmy jeszcze pamiętać ,ze jeżeli poddajemy ciasto na rozwój w rodzinie pszczelej  winno znajdować się minimum 5 kg zapasów pokarmu  gdy nie ma  tej ilości nalezy uzupełnić ramkami zapasowymi. Czasem jest dramatyczna sytuacja i rodzina wymaga natychmiastowego podkarmiania awaryjnego ( gdy nie posiadamy ramek zapasowych z pokarmem)  wówczas bez względu powinniśmy poddać ciasto  w ilości 1kg owiniętego w folię . Ciasto zawinięte w folię zachowuje przez dłuższy czas wilgotność i nie zamienia się w kamyczki które utrudniają pobieranie pszczołą, oczywiście należy zapewnić dostęp do pokarmu czy kandu.

ŚCIEŚNIĆ!  
Pszczoły po oblocie , gdy temperatura pozwoli na szybki wgląd do ula ( sprawdzenie czy mają pokarm i siłę  rodzin po zimowli) powinniśmy przygotować widelec do odsklepiania pokarmu oraz deski zatworowe. Gdy rodziny nie obsiadają ramek na czarno powinniśmy ująć ramki i przenieść za zatwór , pszczoły gdy są ścieśnione odpowiednio względem siły szybciej rozwijają się z uwagi na korzystne warunki termiczne. Matka może złożyć większą ilość jajeczek. Odsklepianie plastrów z pokarmem przynosi wymierne korzyści ale powinniśmy odsklepiać częściowo 1-2 dm kwadratowe pokarmu oraz regularnie co 5-7 dni . Taki zabieg sprawi ,ze pszczoły przenosząc pokarm  stymulują  przypływ nektaru co sprawia ,ze matka zwiększa intensywność czerwienia. 

Czy jest Matka?
Aby sprawdzić czy jest matka w rodzinie powinniśmy obserwować czy pszczoły przynoszą pyłek z roślin które pulą ( olcha, leszczyna krokusy)  oraz czy zachowują się spokojnie . Jeżeli mamy wątpliwości powinniśmy zaglądnąć  do rodziny gdy pozwoli temperatura powietrza - 16*C minimum. Gdy w rodzinie będzie czerw ( głównie jajeczka) możemy być spokojni jeżeli nie to powinniśmy sprawdzić czy są  mateczniki gdyż często pojawiają się w bez matkach. Jeżeli nie mamy nadal pewności co do obecności matki dobrze byłoby  włożyć ramkę z czerwiem do tej rodziny ale gdy tego nie chcemy robić co jest zrozumiałe powinniśmy połączyć  ze słabszymi rodzinami  na pasiece. Wiosną rodziny ładnie się łączą i nie ścinają pszczoły. Gdy w rodzinach zauważyliśmy czerw trutowy to powinniśmy na początku zlokalizować matkę i ją zlikwidować a następnie połączyć rodzinę  czy zlikwidować przez strząśniecie pszczół na toczku po wcześniejszym zabraniu ula z pasieki na bok. Pszczoły zlecą się do innych rodzin i w ten sposób zasilimy je pszczołą.

Rabunki!
Wiosną często występują rabunki które  są efektem działania pszczelarza . Na początku powinniśmy zabezpieczyć ule po osypanych rodzinach i zabezpieczyć ramki z pokarmem  aby pszczoły nie miały dostępu. Gdy już dojdzie do rabunków powinniśmy zmniejszyć wylotki nawet do wielkości " na jedną" pszczołę. Rabunki z reguły trwają do trzeciej dekady marca, do pierwszych lotów na pożytek rozwojowy ( wierzby). Dobrym a zarazem sprawdzonym przeze mnie sposobem na zwężanie  wylotów jest zastosowanie papieru ręcznikowego  który jest wszędzie dostępny. Możemy zmniejszyć do takiej wielkości jaka nam odpowiada oraz  z upływem czasu i zwiększaniem siły rodziny same będą powiększały wielkość wylotków przez zgryzanie papieru.

Warroza!
Gdy Jesienią zaniedbaliśmy leczenie warrozy  wiosna a raczej koniec zimy jest czasem skorygowania naszych błędów. Powinniśmy w miarę możliwości jak najszybciej zastosować odpowiednie leki gdyż gdy w rodzinach pojawi się czerw zasklepiony zabiegi nie będą tak efektywne jak w przypadku zastosowaniu w okresie bezczerwiowym , lub przynajmniej  gdy w rodzinie  nie ma jeszcze czerwiu krytego. Apiwarol jest dość często stosowany i popularny  lekiem  do odymiania rodzin w celu eliminacji większości   roztoczy warroa destructor . Można zastosować także paski z papieru zawieszone w rodzinach  pomiędzy ramkami nasączone np. amitrazem .  Papier dość szybko rodziny zgryzą i wyniosą przez co jest to dość łatwy a zarazem skuteczna metoda walki z warrozą.

Należy pamiętać ,że nie warto na siłę doprowadzać rodziny słabe do siły , lepiej połączyć je a w maju stworzyć odkłady przez co mamy większe korzyści. Oczywiście wiosenne zabiegi nie pomogą w dużym stopni jeżeli nie zadbaliśmy o jakość i ilość pszczół wchodzące w skład zimowego kłębu jesienią poprzedniego roku to nasze zabiegi nie przyniosą  oczekiwanego efektu.

Mierzwa Marcin

Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Strona główna
  • Nasza działalność
  • Czytelnia
  • Porady
  • Publikacje
  • Oferta szkoleniowo-dydaktyczna
  • Kalendarium i organizacja wydarzeń
  • Forum
  • Galeria
  • Polecani i sprawdzeni
  • Kontakt z nami